A vízzel és a vízfogyasztással kapcsolatban nagyon sok kritikusan szemlélendő tartalom fordul elő a világhálón. A kínálat félelmetesen bőséges, nem is tudtam teljes terjedelmében felgöngyölíteni, csak a legfontosabb témák kiemelésével tudom bemutatni, mennyire félre is mehetnek egyes esetekben a dolgok. Nos, foglalkozzunk egy keveset az általam csak varázsvízként aposztrofált termékekkel, amik lúgosítanak, oxigenizálnak és egyéb csodálatos dolgokat művelnek – természetesen nem kevés pénzért.
Lúgos víz - a „lúgosítás hőse”
Nagy piaca van a lúgosításnak, s a népes termékcsaládon belül a lúgos vizek is szép keresletnek örvendhetnek. A lúgos víz annyiban még korrektnek is tekinthető, hogy a sok zöldséglével és egyéb termékekkel szemben valóban lúgos, de összességében ez nem menti meg az ügyet. A lúgos víz egyik hazai előállítója és forgalmazója oldalán egy nagyon komoly tudósember képe fogadja a látogatót, de ettől függetlenül az oldal tele van áltudományos közhelyekkel, amiből ki is emelnék néhányat.
Tudtad, hogy a rákos sejtek elhalnak a lúgos közegben?
Ezzel a hatásvadász kérdéssel indít a lúgos víz promóciós oldala. És már itt félrevezetik az olvasót. Ez a kérdés arra a népszerű elméletre utal, miszerint a daganatos sejtek környezete „el van savasodva”. Ezt a savas közeget tartják a daganat forrásának, de valójában pont fordítva van: a daganatos szövetekben a szénhidrát-anyagcsere sérül, emiatt tejsav szaporodik fel, ez az oka a savasodásnak (Warburg effektus és hipotézis címszó alatt lehet hozzá irodalmat találni). Attól, hogy lúgos vizet iszunk, ez nem fog megváltozni és lényegében a daganatos sejtek anyagcseréjére sincs hatással.
Nem kell ahhoz orvosi diploma, hogy felismerd, segítségre, lúgosításra van szükséged!
És hát a doktori, professzori cím sem tart vissza sokakat, hogy ilyen mondatokkal szédítsék a kedves olvasókat, esetleg jó pénzért hatástalan termékekkel bombázzák a gyógyulni vágyókat. Pont ezek a laikus öndiagnózisok képezik az alapját nagyon sok alternatív terápiának, eszköznek, készítménynek. Nyilván a betegségek felismerésében nagyon fontos szerepe van a beteg önmagára irányuló figyelmének, önvizsgálatának, de ez alapján diagnózisokat felállítani már erősen megkérdőjelezhető. Főként, mert az "elsavasodás" körébe annyiféle tünetet, állapotot sorolnak, hogy gyakorlatilag bármilyen betegséget ide lehetne sorolni: Hullik a haja? Fáradt? Viszket a könyöke? El van savasodva!
Fontos tudnod, hogy az egészségtudatos táplálkozást támogató lúgos víz esetében nem a pH érték, ami a legmeghatározóbb, hanem a lúgos víz elektron le-felvevő képessége, ORP értéke, és az, hogy nincs pufferkapacitása (hagyományos sav-bázis elmélettel nem magyarázható, a sav nem közömbösíti).
Kezdjük ott, hogy a több féle sav-bázis elmélet létezik, pontosabban szólva a történelem folyamán mindig finomították az elméletet. A pH az oxónium (H3O+) ion koncentrációjának mérésére épül, vagyis azokhoz a sav-bázis elméletekhez kapcsolható, amik első sorban a hidrogén ill. proton átadásra fókuszálnak. Nem mellesleg ezek igen jól alkalmazhatók a vizes oldatok körében és a szervezetben előforduló anyagcsere-folyamatokban.
Az ecetsav ad a víznek ad egy hidrogént a karboxil-csoportjából és ettől viselkedik savként.
Az ORP érték azokhoz az elméletekhez illeszkedik, amik a sav-bázis tulajdonságokat az elektron-átadás irányából közelítik meg. Az ORP egészen pontosan a redoxi-potenciált jelzi: minél magasabb (pozitív) a mért ORP, az oldat annál oxidálóbb jellegű, az alacsonyabb (negatív) ORP értékekhez tartoznak a redukáló (antioxidáns) vizes közegek. Ráadásul ez milivoltban (mV) mérik.
Az ORP egyébként lehet, hogy sokkal fontosabb, mint a pH, de alapvetően a lúgosítás elmélete nem ezt a megközelítést alkalmazza, így azt érzem, hogy ez egy kicsit mellébeszélés – főként, mert az ORP megértése már nagyon komoly kémiai ismereteket igényel. Ez amolyan techno-mágia, mert a témát áttereli egy olyan szakterületre, amit néhány szakemberen kívül a kutya sem ért és az eddigi sav-bázis jellegű megközelítéseket egyszerűen kiiktatja. Nagyon jó, mert nem kell tovább magyarázkodni.
Már csak azt nem értem, hogy a termék reklámjában akkor miért van kiemelt helyen a pH>9,5 jelzés, és miért lúgos víznek hívják? Mégis a pH a fontos?
A lúgos (pH>7) élettani környezet csökkenti a tejsav felhalmozódást, ezzel fokozza (visszaállítja) az izomteljesítményt.
A tejsav keletkezése nem a környezeti pH függvénye, hanem a szöveti anyagcsere állapotáé. Ha a szőlőcukor lebontása megakad a glikolízis végénél (mert pl. a glikolízis intenzívebb, mint a mögötte következő anyagcsere folyamatok (citromsav-ciklus, terminális oxidáció) felvevőképessége), akkor keletkezik tejsav. Ha nem akad meg a folyamat, akkor a tejsavat is bontja tovább a szervezet. Annak ellenére, hogy a tejsav tud acidózist okozni (gyógyszer mellékhatás, anaerob körülmények, máj-funkciózavarok, stb.), annak kezelésére a lúgos víz fogyasztása nem alkalmas, vagy a tejsav-termelő folyamatokat kell visszafogni vagy a tejsav-feldolgozó anyagcserét kell támogatni (illetve mindkettőt).
1933-ban kijelenti William Howard Hay egy New-yorki doktor, hogy „az összes betegség önmérgezésből adódik a savfelhalmozódásnak köszönhetően
Mellékesen jelezzük, hogy Hay „doktor” munkásságát nem a hivatalos orvoslás, hanem a Testkontroll és a Young féle lúgosító étrend veszi alapul, így tudományos alapként nem igazán illendő rá hivatkozni. Hay írásai a Nagy Vízen túl ma is népszerű forrásnak számítanak alternatív irányzatoknál, ugyanakkor a megállapításait az orvostudomány régen meghaladta. Az megérne egy külön eszmefuttatást, hogy miért gondoljuk úgy, hogy ha valami régi, akkor feltétlen igaz is?
a lúgos víz előnye, hogy nincs pufferkapacitása és közömbösíti a gyomorsavat, így a gyomorsav tökéletesen tudja feldolgozni a táplálékot
No, az előbb azt olvastuk, hogy a lúgos vizet a sav nem közömbösíti. De a lúgos víz közömbösíti a gyomorsavat? Akkor most mi van? Ráadásul, ha a gyomorsavat közömbösítjük, akkor éppen hogy nem tudja ellátni a feladatát, mert nem képest denaturálni a fehérjéket, így nem férhetnek hozzá az enzimek.
a lúgos víz igyekszik a sejtek anyagcseréjét egyensúlyba hozni
Az igyekezet nagyon szép dolog, csak egyáltalán mit értünk azon, hogy az anyagcsere egyensúlya?
Némileg furcsa, hogy ugyanez a cég gyárt savas (pH<2,8) vizet is, amit éppen a magas redoxpotenciál (ORP) miatt javasolnak fogyasztásra, illetve külső használatra, még „tumor képződés megelőzésére” és „salakoldó” céllal is. Akkor hogy is van az, hogy két, egymással ellentétes tulajdonságú anyag ugyanarra a dologra (méregtelenítés) alkalmazható?
A borban az igazság, vízben a lúg!
Oxigénes víz
Ugyanebben a termékcsaládban van oxigénes víz is, ami lényegében vízben oldott oxigén gázt jelent. Itt rögtön meg kell jegyezni, hogy a vízben igen korlátozott mennyiségű oxigén oldhatósága: 20 °C-on, normál légköri nyomáson az édesvíz literenként körülbelül 7-8 mg/l koncentrációban tartalmaz oxigént. Persze nagy nyomáson, tiszta oxigén alkalmazásával ez a mennyiség fokozható (40-50 mg/l), de ahogy kinyitjuk a palackot, ennek nagy része eltávozik. Így vagy úgy, de ez a mennyiség semmi a szervezet oxigén-felhasználáshoz (330 ml/perc) képest. Erre jön ráadásként, hogy az emésztőrendszerünk sem kifejezetten a gázcserére lett optimalizálva, erre rendeltetett a tüdőnk, ami viszont a vízzel nem kompatibilis. Kopoltyúnk meg nincs. Ez van.
De ne legyünk gonoszak, tegyük fel, hogy a dolog működik. Akkor hogy a bánatban nem fulladunk meg a szénsavas ásványvizektől, hiszen azokban meg CO2 van?! Annak ugyanúgy fel kellene szívódni! De vannak még itt érdekes gondolatok:
antioxidáns hatásuk, gyökbefogó képességük 70% fölötti
Az oxigén, ami antioxidáns? Az meg hogy?
segíthetik a szívkoszorúér oxigén ellátását
Nos, a helyzet az hogy nem a szívkoszorúér oxigén-ellátását kell javítani, hanem az ér által ellátott szívizomzatét. A kettő nem ugyanaz. De a már említett okok miatt azt sem segíti. Ugyanis a vér a vörösvértesten keresztül szállítja a szövetekhez az oxigént. Valamennyi oldódik a vérplazmában is, de ha elzáródik a koszorúér, akkor az sem fog eljutni a szívizomzat hipoxiás részeihez.
képesek a szervezetben az erjedéses folyamatokat meggátolni
Tisztázásra érdemesnek tartom, hogy milyen erjedéses folyamatokról is beszélünk? Klasszikus értelemben a mikroorganizmusok (gombák, baktériumok) által végzett fermentációt nevezzük erjedésnek (pl. az alkoholos italok, kenyér, kefir, stb.). Ilyen folyamatok rendeltetésszerűen a vastagbélben zajlanak (probiotikumok), ezek többsége viszont az emberi szervezet szempontjából pozitív, nem kell őket gátolni. Vékonybélben előforduló bakteriális fermentáció nem kívánatos jelenség, de kétséges, hogy erre nagy hatása lenne az oxigénes víznek. A szervezeten belül pedig fermentációs folyamatok nem zajlanak.
Deutérium-mentes víz
A deutériumtól mentes, illetve csökkentett deutérium tartalmú víz (DDW – deuterium depleted water) a rákos megbetegedések egyik potenciális csodaszere – legalábbis így hírlik. A deutérium (D) a hidrogén egyik izotópja, ami a proton mellé egy neutront is kap az atommagba. Kémiailag ugyanúgy viselkedik, mint a közönséges hidrogén, de mivel tömege kétszerese, a deutériumot tartalmazó vízmolekula (D2O a nehézvíz, a HDO a félnehézvíz) fizikai tulajdonságaiban kissé eltér a megszokott H2O viselkedésétől. Deutériumot tartalmazó víz rendkívül kis mennyiségben (150 ppm) előfordul a természetben is.
A három testőr hidrogénizotóp
A deutériumot tartalmazó víz biológiai hatásaiban is eltér, egereken végzett kísérletekben lassította vagy megszüntette a sejtosztódást, különösen a gyorsan osztódásnak induló szöveteket érintve. Ebből kiindulva felmerül, hogy miért nem deutériummal dúsítják a vizet, hiszen a daganatos sejtek többségére éppen a fokozott sejtosztódás jellemző? A válasz egyébként egyszerű, mert a tömény nehézvíz mérgező, nem csak a daganatokat, hanem a normál sejtfunkciókat is károsítja.
Mi a helyzet a skála másik végén? A deutérium-csökkentett vízzel vannak komoly kísérletek. A PubMeden kisszámú találat van rá, de ezekben in vitro jellegű daganatellenes hatást sikerült igazolni. Hazai kutatók is kísérleteznek a deutérium-bevitel csökkentésével daganatos megbetegedések kezelésében – 1999-ben a készítményt daganatellenes állatgyógyszerként (084/1/2011 MgSzH ÁTI) törzskönyvezték. Akkor mi a gond?
A deutériumban szegényített víz terápiás hatása arra épül, hogy a szervezet teljes vízterében tartósan fenntartjuk a csökkentett deutérium-koncentrációt. Ez komoly kihívás, mert itt 40-60 literes mennyiségről beszélünk. Gyakorlatilag vízbevitel lehető legnagyobb részét deutérium-mentes vízre kell lecserélni. És amikor ez megvolt, akkor ezt hosszabb ideig (hónapokig, akár évekig fenn kellene tartani). Ez egyrészt rendkívül bonyolult, másrészt borzalmasan drága procedúra. A DDW termékeknek több fokozata van. A sztenderd víz 150 ppm koncentrációban tartalmaz deutérium tartalmú vizet (D2O, HDO), a 125 ppm-es víz literje 1.300 Ft, a 45 ppm-es víz literje 3.175 Ft, az állatgyógyászati célra törzskönyvezett 25 ppm-es víz már 5.600 Ft/l feletti árban mozog (aktuális árakon). A legolcsóbb termékkel, napi 3 liter, iváshoz, főzéshez használt deutériummentes vízfogyasztással számolva egy 6 hónapos kúra 700 ezer forintba kerül. És ezt illik ismételni, vagy akár hónapokig/évekig fenntartani.
Másrészt a deutériummentes víz humán terápiás alkalmazása még nagyon sok vizsgálatot igényelne, e téren még komoly bizonyítás hiányzik. Az OGYI 2008. májusi szakhatósági álláspontja alapján a DDW termékekkel kapcsolatos eredményeket nem találta meggyőzőnek, és a kedvező állatgyógyászati eredmények sem adnak okot ara, hogy humán gyógyszerként is törzskönyvezésre kerüljenek. Bennem személy szerint felmerült az a kérdés is, hogy ha állatgyógyászati célra a 25 ppm-es változat bizonyult hatékonynak, akkor miért nem ebben a koncentrációban készülnek a humán alkalmazásra szolgáló termékek? Fontos lenne ez már csak azért is, mert a vízbevitelünk egy részét (ételek víztartalma) nem tudjuk DDW vízzel kiváltani, a hatékony koncentráció-csökkentéshez elengedhetetlen, hogy minél kisebb deutérium-mennyiséget vigyünk be a szervezetbe.
A történethez még hozzá tartozik, hogy a GVH egy 5 milliós csekkel jutalmazta a hazai DDW vizek előállítóját, mivel megalapozatlanul sugallták a termék reklámjában, hogy a rák gyógyításában hatékonyan alkalmazható termékről van szó. Ez önmagában nem jelenti azt, hogy a későbbiekben ne sikerül bizonyítani a humán terápiás hatást, de a fő szabály az, hogy először bizonyítunk és utána állítunk. S bár a témában érintett kutatók igen optimisták, igazából elég messze vagyunk "a tumorok széles spektrumának eredményes és rutinszerű" kezelésétől.
Hogy fokozzuk a hangulatot, a neten találkozhatunk házilag előállítható deutériummentes vízzel! Ehhez nem kell mást csinálni, mint házilag desztillálót eszkábálni. Maga desztilláció nem hülyeség, az ipari nehézvíz előállítás során is alkalmazzák, mivel a deutérium tartalmú víznek 1-2 C fokkal magasabb a forráspontja. A forrásban lévő vízből származó gőzben kevesebb a deutérium, mint a visszamaradó vízben pedig több. A gond az, hogy a desztillációt többször kell ismételni (körönként kb. 2-5%-os deutérium csökkenés várható, ami nem sok) s nem árt, ha valakinek több laborgyakorlata van, mint a házi pálinkafőző alapfokú kezelői tanfolyama. Talán az sem véletlen, hogy a tiszta (95% felett) nehézvíznek kilogrammja kerül 3-400 dollárba.
Desztillált víz
Az eddig csodákhoz képest a desztillált víz fogyasztása már szinte köznapinak tűnik. A desztillált vizet fogyasztók legfőbb érve, hogy a csapvíz rengeteg szerves és szervetlen szennyező anyagot tartalmaz, amit a desztillált víz nem. Külön érdekesség, hogy a csapvíztől „ereink elmeszesednek, a vesénkben kövek képződnek” – pedig ezek ugyanazok a kalcium- és magnéziumsók, amik értékessé teszik az ásványvizeinket. És nem tudok arról, hogy a vesekőképződésnek vagy az érelmeszesedésnek bármi köze lenne az ásványvízfogyasztáshoz.
A desztillált víz ellen két érv hozható fel: az egyik, hogy nincs íze. A víz ízéért az oldott ásványi anyagok felelősek, s ezek a desztillált vízből hiányoznak. A másik szintén az ásványi anyagok hiányára épül: bár a fogyasztott vizek ásványi anyag tartalma változó, a napi rendszeres vízfogyasztással ásványi anyagokhoz jutunk hozzá – a desztillált vízből gyakorlatilag semmihez. Ez ugyan jó eséllyel nem fog komoly egészségügyi panaszt okozni, mert az ételekből kellő mennyiségben beszerezzük a szükséges ásványi anyagokat, de érdemes ezt a szempontot is figyelembe venni.
Desztillált vizes oldalakon gyakran össze lehet futni azzal, hogy igyunk esővizet, mert az egyfajta „természetes desztilláción” ment keresztül. Nos, ezt senkinek sem javasolnám, ugyanis az eső lehullás közben azért találkozik a légkörben található szennyező anyagokkal, amikből egy jó adagot ki is mos a levegőből. Különösen igaz ez az ipari területekre, városok környékére vagy a magas szálló por koncentráció esetén.
Az esővíz elvileg desztillált víz. Gyakorlatilag nem.
Energetizált vizek
Számtalan víz-energizáló, programozó, mágnesező kütyü van már forgalomban, amik csodálatos „rezgésekkel” látják el az ivóvizet. Ezen berendezések működése részben tiszta fikció (pl. a Gangesz, mint szent folyó rezgésszámának átvitele), de vannak olyanok is, ahol valamilyen létező fizikai effektusra építenek, pl. a poláris vízmolekulákat rendezgetik elektromágneses mezővel.
Az energetizált vizek állítólagosan minden létező és nem létező betegséget meggyógyítanak és a világ minden problémájára megoldást jelentenek, de valójában mégsem: a hatások tudományos körülmények között nem igazoltak, kizárólagosan anekdotikus történetek állnak rendelkezésre. Nagyon sok a találgatás, a fantasztikum és az áltudományosnak eszmefuttatás. Bármennyire is szépek és érdekesek Masaru Emoto eredményei a víz(jég)kristályok tenyésztése területén, ez még fényévekre van attól, hogy a gyógyítással egyáltalán kapcsolatba hozzuk a dolgot.
Futottak még
Sajnos terjedelmi okokból éppen a legviccesebb vizes dolgokat kellett kihagynom, e tekintetben az internet kifogyhatatlan humor-forrás. Azért pár gyöngyszemet megosztanék:
- „A víz a testben az energia fő forrása, hasonlóan, mint ahogy egy vállalkozásban a pénz.”
- „A víz elektromos és mágneses energiát teremt a test minden sejtjében – megadja a szükséges erőforrásokat az élethez.”
- „A víz nagyban megnöveli az immunrendszer hatékonyságát a gerincvelőben”
- „A víz energiával látja el a táplálékot és így a táplálékrészecskék el tudják látni a testet a szükséges energiával az emésztés alatt.”
- „A víz megemeli a vörösvérsejtek oxigénfelvevő képességét a tüdőben.”
- „A víz létfontosságú a szervezetnek, hogy fenntartsa a hűtési rendszereit (izzadás) és a melegítési rendszereit (elektromosság).„
- „A víz látja el az agyat a teljesítményhez szükséges elektromos energiával, legfőképp a gondolkodáshoz.”
És a klasszikus dihidrogén-monoxidos viccel szemben ezeket az állításokat a leközlők komolyan gondolják. Erről ennyit…
A diétás víz akkora ötlet, hogy mém lett belőle.
Források:
- A lúgos víz. URL: http://www.nanna-lugosviz.hu/products/hu/lugos-viz-2.html
- A redoxi és sav-bázis reakciók egységes elmélete. URL: http://www.eautarcie.org/hu/03d3.html
- Acid-base reaction. URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Acid%E2%80%93base_reaction
- Oxidation reduction potencial. URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Oxidation_reduction_potential
- A stabilizált oxigénes víz. URL: http://www.nanna-lugosviz.hu/products/hu/oxigenes-viz-4.html
- Oxygenated water nonsense. URL: http://www.chem1.com/CQ/oxyscams.html
- Átverés az oxigénes víz. URL: http://index.hu/tudomany/2011/01/12/atveres_az_oxigenes_viz/
- Heavy water. URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_water
- A deuterium mentes vízről. URL: http://deuteriumviz.hu/
- Deutériummegvonás – új koncepció a gyógyszerkutatásban. URL: http://www.hyd.hu/
- Deutérium mentes víz és a rák. URL: http://ertelmesen.blog.hu/2011/02/18/deuterium_mentes_viz_es_a_rak
- Magyar-amerikai rákkutatók tudományos sikere - A deutériummegvonás helye a modern tudományban. URL: http://www.origo.hu/egeszseg/hirdetes/20140311-magyar-amerikai-rakkutatok-tudomanyos-sikere.html
- Megtévesztő állítások a Preventa ivóvizekről. Gazdasági Versenyhivatal. 2009. URL: http://www.gvh.hu/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/2009-es_sajtokozlemenyek/5760_hu_megteveszto_allitasok_a_preventa_ivovizekrol.html
- Deutérium mentes víz és rák. URL: http://www.zoldhaz.info/deut%C3%A9rium-mentes-v%C3%ADz
- Dr. Masaru Emoto. URL: http://hu.esoguru.com/masaru-emoto