Jó ideje közbeszéd témája a transz-zsírsavak kérdése. Már éppen a kapcsolódó blogbejegyzésemet szerkesztgettem, amikor az egészségesen magas vérnyomást biztosító közlönyolvasgatás során megtaláltam a friss EMMI rendeletet a transz-zsírsavakról. Mivel a téma most teljesen aktuális, valószínű, hogy néhány írás csak erre a kérdéskörre fog fókuszálni.
Korunk mumusa a transz-zsírsav. Na, most jól megkapja a magáét...
Előzetesként némi ízelítő a jogszabály legfontosabb részeiből:
Milyen élelmiszerekre, termékekre terjed ki a szabályozás?
1. § (1) E rendelet hatálya azokra az olajokra, zsírokra, zsíremulziókra terjed ki, amelyeket önmagukban vagy valamely élelmiszer összetevőjeként a végső fogyasztónak szánnak. (2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően az e rendeletben előírtak nem alkalmazandóak az állati eredetű zsírokban természetesen előforduló transz-zsírsavakra. (3) E rendelet hatálya a Magyarországon forgalomba hozott élelmiszerekre terjed ki. |
Megjegyzés:
Zsíremulzió alatt itt nyugodtan értsen mindenki margarint, illetve margarin alapú kenőzsiradékokat, élelmiszer-ipari margarinkészítményeket.
Az állati eredetű termékek azért kerültek ki a szabályozás alól, mert azokban természetes körülmények között is előfordulnak transz-zsírsavak, ezek esetében a negatív egészségügyi hatás nem bizonyított.
Transz-zsírsav meghatározása:
2. § b) transz-zsírsav: a legalább egy nem konjugált transz konfigurációjú szén-szén kettőskötést tartalmazó zsírsav |
Megjegyzés:
Erről a későbbi írásokban még szólók, de transz-zsírsavakból is több változat létezik, a technológiai eredetű transz-zsírsavak a "nem konjugált" formában fordulnak elő.
Nem, nem kukacok. Zsírsav-molekulák.
Mi a szabályozás lényege?
3. § (1) Tilos olyan élelmiszert forgalomba hozni – ide nem értve a nem magyarországi forgalomba hozatal céljából történő készentartást –, amelyben a végső fogyasztó számára átadott vagy értékesített élelmiszer összes zsírtartalmának 100 grammjában a transz-zsírsavak mennyisége meghaladja a 2 grammot. (2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a feldolgozott, több összetevőből álló élelmiszerek esetében ha a) az élelmiszer összes zsírtartalma kevesebb mint 20%, az élelmiszer összes zsírtartalmának 100 grammjában a transz-zsírsavak mennyisége nem haladhatja meg a 4 grammot, vagy b) az élelmiszer összes zsírtartalma kevesebb mint 3%, az élelmiszer összes zsírtartalmának 100 grammjában a transz-zsírsavak mennyisége nem haladhatja meg a 10 grammot. |
Megjegyzés:
Az (1) bekezdés hatálya alá sorolhatók a sütőolajak, sütőmargarinok és kenőmargarinok. Itt maximum 2 g transz-zsírsav fordulhat elő 100 g termékben, egy 70%-os zsírtartalmú sütőmargarinban már csak 1,4 g, egy 25%-os zsírtartalmú margarinban már csak 0,5 g transz-zsírsav lehet 100 g termékben.
Az a) és b) alpont esetében többnyire hozzáadott zsiradékot tartalmazó élelmiszerekről van szó. Az a) pont alatt maximum 0,8 g, a b) pont alatti élelmiszerekben maximum 0,3 g transz-zsírsav fordulhat elő 100 g termékben.
Mikortól érvényes az új szabályozás?
5. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 90. napon lép hatályba. (2) Az e rendelet hatálybalépésekor forgalomban lévő, e rendelet előírásainak nem megfelelő élelmiszerek a fogyaszthatósági, illetve minőségmegőrzési idejük végéig, de legfeljebb az e rendelet hatálybalépését követő 12 hónapig forgalmazhatóak. |
Megjegyzés:
A nyakatekert megfogalmazás szerint 2014. február 18-án lép hatályba a rendelet. A szabályozásnak nem megfelelő termékeket legkésőbb 2015. februárjának végéig ki kell vonni a forgalomból.
A transz-zsírsavakról, egészségügyi hatásaikról és a jelenlegi szabályozás jelentőségéről hamarosan részletesen is olvashatnak az Alimento blogon.
Jövőre az élelmiszereken hasonló címkét kell keresni.
Forrás:
71/2013. (XI. 20.) EMMI rendelet az élelmiszerekben lévő transz-zsírsavak megengedhető legnagyobb mennyiségéről,a transz-zsírsav tartalmú élelmiszerek forgalmazásának feltételeiről és hatósági ellenőrzéséről, valamint a lakosság transz-zsírsav bevitelének nyomon követésére vonatkozó szabályokról
Magyar Közlöny, 2013. évi 192. szám (XI.20.)
82 602 - 82- 603. oldal (adott közlönyben 22-23. oldal)
Az aktuális közlöny letölthető böngészőbarát megjelenítésben, illetve PDF formátumban.