Korábban már volt egy fogyasztóvédelmi jellegű írás (Csigaelixír) a blogon, s most is egy hasonló témájú, de táplálkozással szorosabban kapcsolódó cikk következik. A napokban sok helyen lehetett olvasni arról, hogy a Gazdasági Versenyhivatal megbüntette egy Kombucha termékcsaláddal kereskedő céget. A Vj/006/2013 számú ügyben vannak tanulságos dolgok, ezt egy kicsit most részletesebben megnéznénk, maga a kombucha gomba is megér egy bejegyzést.
Maga az eljárás több, gyógyhatás alapján reklámozott terméket érint, ezekből én csak a kombucha alapú termékeket emelném ki: a kombucha gomba kultúrát, koncentrátumot, illetve a koncentrátum különböző gyümölcsökkel, gyógynövényekkel kiegészített változatait.
A kombucha nem éppen szép, de nem is ezért tartjuk
Kedves Olvasóink!
Elindult az Alimento.hu oldal, ahol sok szeretettel várjuk minden eddig olvasónkat. Az új felületre az új tartalmak mellett a korábbi cikkek frissített, átdolgozott változatai is folyamatosan felkerülnek.
A blog.hu felületére feltöltött cikkek a továbbiakban teljes körűen elérhetőek maradnak.
MI AZ A KOMBUCHA?
A kombucha egy cukros oldaton (zöld, fekete tea esetenként gyógynövényekből készült tea) alapon cukorral (70 g/l), meghatározott gomba- és baktérium kultúrával előállított fermentált ital. A kombucha kultúrát több baktérium (Acetobacter aceti, Gluconobacter oxydans, Gluconoacetobacter xylinus és még sokan mások) és különféle élesztőgombák (Saccharomyces cerevisiae, Brettanomyces bruxellensis, Candida stellata, Schizosaccharomyces pombe, Torulaspora delbrueckii, Zygosaccharomyces bailii, stb.) alkotják, az egyes tenyészetek között vannak eltérések egyes fajokban, azok arányában.
A fermentációs során főként szén-dioxid, ecetsav és egy kevés (0,5%) alkohol és tejsav keletkezik, az érett tea pH értéke 3 körüli. Emellett számos szerves vegyület, glukonsav, glükoronsav, B-vitaminok is megtalálhatók a kombucha teában. A kombucha tea enyhén szénsavas, az ecetsav és tejsav tartalma miatt savanykás ízű ital, az ízhatást árnyalja a felhasznált alap tea és az érlelés körülményei. Az élelmiszerboltokban elérhető kombucha italokat pasztörizálással sterilizálják, azokban élőflóra nincs jelen. A házilag készített kombuchában a „szüretelést” követően is folytatódik az érés, hűtőben kb. egy hét az eltarthatósági idő.
GYÓGYHATÁSOK (?)
A kombuchát alapvetően egy széles spektrumú preventív és gyógyhatású készítményként igyekeztek beállítani. Azonban a meghirdetett gyógyhatások többsége klinikailag nem igazolt, a teában lévő egyes vegyületek hatásainak általánosítására és anekdotikus sikertörténetekre épül. A különböző forrásokban (nem a jelen eljárásban érintett cégnél) találkozhatunk a szárnyaló fantázia által végtelenített gyógyhatásokkal is: gyógyítja az ízületi gyulladást, stabilizálja a vérnyomást, oldja a stresszt, erősíti a vesét (?), oldja az epe- és vesekövet, csökkenti a koleszterin-szintet, enyhíti a menopauza tüneteit, megakadályozza a kopaszodást, visszaszínezi az ősz hajszálakat. Arról nem is beszélve, hogy egyesek szerint gyógyítja a rákot vagy akár a HIV fertőzést is…
Igyekeztem hatósági és hivatalos tudományos forrásokat áttekinteni a Kombucha teát illetően, meglepően kevés helyen foglalkoztak a kérdéssel, érdemi információ pedig még kevesebb akad. Az amerikai Food and Drug Administration (FDA) és European Food Safety Authority (EFSA) szinte nem is foglalkoznak a kérdéssel. A PubMed 56 cikkben említi a kombuchát, itt is jó részben in vitro és patkánykísérletek vannak. Alapvetően az oxidatív stressz elleni védelmet vizsgálták, májvédő, antimikrobális hatást látták többen igazoltnak, ugyanakkor le kell szögezni, hogy korrekt humán kísérletek egyáltalán nincsenek a témában. Sem az európai, sem az amerikai dietetikusok szaklapjában (EJCN és AJCN) nincs egyetlen cikk sem a kombucha címszóra. Figyelembe véve, hogy mekkora piaca van a termékeknek, elképesztően kevés konkrét vizsgálat zajlott a témában, humán kísérlet pedig gyakorlatilag egyetlen sem.
VERSENYHIVATALI ELJÁRÁS
Maga a versenyhivatali határozat 71 oldalas (nem könnyű) olvasmány, én ebből most kifejezetten a tanulságos mondatokra fókuszálnék. Az eljárás alá vont vállalkozás fő tevékenysége „gyógyszer, gyógyászati termék nagykereskedelme”. Itt már komoly bakit vétettek, mert a kombucha termékek nem minősülnek gyógyszernek, gyógyászati terméknek, sőt, a honlapjukon található termékek közül egy sem felel meg ennek a kritériumnak. Maga a határozat is leszögezi, hogy „a kombucha alapú és a kombucha tartalmú, valamint az Imponáll zöldzab, zeller, zöldárpa, csalán, csipkebogyó tabletta termékek a hagyományos élelmiszer kategóriába sorolandók.”. Egy további termékről megállapítják, hogy étrend-kiegészítő, de az étrend-kiegészítők sem gyógyszerek, hanem az élelmiszerek egy speciális csoportja (étrend-kiegészítő a hagyományos étrend kiegészítését szolgáló élelmiszer - 37/2004. (IV. 26.) ESzCsM rendelet 2. § 2) pontja).
Az élelmiszerekre vonatkozó szabályozás az EU térségben és hazánkban is elég szigorú, nagyon óvatosan kell bánni az egészségre vonatkozó állításokkal. A magyar élelmiszertörvény (Éltv.) szerint nem lehet az élelmiszernek olyan hatást vagy tulajdonságot tulajdonítani, amelyekkel az valójában nem rendelkezik, vagy azt állítani, hogy az élelmiszer különleges tulajdonsággal rendelkezik, ha ugyanezekkel a tulajdonságokkal minden más hasonló élelmiszer is rendelkezik. Élelmiszer-jelölés és az alkalmazott jelölési módszer nem tulajdoníthat az élelmiszernek betegség megelőzésére, gyógyítására vagy kezelésére vonatkozó tulajdonságokat, illetve nem keltheti ezen tulajdonságok meglétének benyomását.
Magyarul: szólva hiába van a citromban vagy a savanyú káposztában C-vitamin, nem reklámozhatjuk őket azzal, hogy a C-vitamin prevenciós és terápiás hatásait hangsúlyozzuk, vagy hiába ismerjük a probiotikumok kedvező élettani hatását, nem lehet élőflórás tejtermékeket a gyógyhatással reklámozni. A GVH állást is foglalt a kérdésben évekkel ezelőtt: "a probiotikumot tartalmazó élelmiszerek kedvező hatást fejthetnek ki az emberi szervezetre, azonban nem helyettesítik a gyógyszereket, illetve e joghurtok emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatása nem azonosítható a gyógyhatással".
A termékekkel kapcsolatos gyógyhatás értelmezése is kritikus pont. A prevenció alapvetően elválik a gyógyítástól. Ahogy a határozat is kiemeli: „Gyógyhatása annak a terméknek van, amely a betegséget megszünteti, az egészséget helyreállítja, azaz egészségessé tesz. Gyógyhatásnak minősül tehát a drasztikus, nem egészségvédő és megelőző, hanem a normál egészségi állapothoz való visszatérést biztosító, egészség-helyreállító hatás.”
Külön gond volt a termékek esetében hirdetett tulajdonságok megalapozottságával. Szintén a határozat rögzíti, hogy a hatásoknak tudományosan megalapozottnak kell lenni. A tudományos megalapozottság feltétele, hogy „a tudományággal hivatásszerűen foglalkozó, abban szaktekintélynek számító személyek által a tudomány követelményeinek megfelelő módon igazolt tapasztalatok, általánosítások” kerüljenek megállapításra. Fontos, hogy „nem tekinthetők tudományos ismeretnek a pozitív terméktapasztalatok, a betegektől és kezelőorvosaiktól származó vélemények”!
Ezzel szemben a kombucha termékek tudományos irodalma igen vékony, a forgalmazó csupán pár honlapot tudott felajánlani (nem, nem volt köztük a PubMed), és H. W. Tietze - Kombucha a csodálatos gomba című könyvét. Viszont (amin később meg is lepődtem), a GVH által kifogásolt állítások jelentős részben egy másik kiadványból, nevezetesen Török Szilveszter 1999-es hasonló témájú összeállításából (A Kombucha-gombatea és a papaya gyógyászati alkalmazásának lehetőségei) lettek szó szerint kimásolva.
„Szakirodalom” kombucha ügyben.
KIFOGÁSOLT ÁLLÍTÁSOK
A versenyhivatali határozat 20 oldalnál hosszabban foglalkozik a vélelmezett gyógyhatásokkal, egészségre vonatkozó állításokkal, bár a legtöbb terméknél ezek ismétlődnek. Lássunk párat ezek közül:
„Kombucha, az emésztőrendszer karmestere. Fogyasztása hozzájárul a normális bélflóra, az emésztő rendszer regenerálódásához.”
A kombucha tartalmaz olyan baktérium és gombafajokat, amik az emberi bélflóra természetes összetevői. g Lehetséges, hogy van pozitív hatása a rendszeres fogyasztásnak, de ilyen irányú humán klinikai vizsgálat nem történt.
„Hatására beindul a szervezet öntisztító mechanizmusa, a megújulás öngyógyító folyamata.”
Az „öntisztító mechanizmus” a szervezet természetes salaktalanító folyamatait jelentheti, ezek azonban a tea fogyasztása nélkül is működnek (különben gyorsan meghalnánk). Nem a kombucha fogja ezeket „beindítani”. Enyhe vizelethajtó és hashajtó hatása lehet a teának, de ilyen irányú konkrét humán klinikai vizsgálat nem történt.
„A kombucha tea természetes energiaital, igen fontos az adenozin-trifoszfát-(ATP) tartalma miatt.”
Az ATP minden élő sejt anyagcseréjének egyik alapköve. Az állítás forrása Török Szilveszter füzete, a „természetes energiaital” kifejezés is innen lett átvéve. Sajnos a szerző nem ad semmilyen hivatkozást igazolásul, és én sem találtam arra vonatkozóan adatot, hogy magában az oldatban is található-e ATP, és ha igen, mennyi?
Az energiaital hatásnak ahhoz is lehet köze, hogy a kombucha alapja általában egy erős fekete tea, így a termék koffeint tartalmaz.
„A Kombucha valójában nem gomba, hanem zuzmó… A zuzmók 2,5 milliárd évvel ezelőtt fejlődtek ki, az ember legősibb étele és gyógyító eledele.”
A zuzmók (Lichenophyta) egysejtű vagy fonalas kék- vagy zöldmoszatok és főként tömlősgombák együttéléséből kialakult szervezetek – a kombucha pedig sem moszatokat, sem tömlős gombafajokat nem tartalmaz. A kombucha korrekt leírása az angol SCOBY mozaikszó, ami gombák és baktériumok szimbiotikus kolóniáját jelenti (Symbiotic Colony Of Bacteria and Yeast). Ne is említsük, hogy a zúzmók semmiképpen nem nevezhetők jelentős élelmiszereknek, sem gyógyító eledelnek.
Török Szilveszter még ennél is tovább ment, megállapította, hogy a kombucha egy „háziasított medúza”.
Ő egy zúzmó…
…ő meg egy medúza.
„A Kombucha nemcsak javítja az emésztőrendszer védelmét, hanem mint egyfajta növényi kultúra a szervezetünk számára egyébként teljesen haszontalan szervetlen lerakódásokat is képes biotranszformáció útján átalakítani (testet építeni belőle).”
A kombucha anekdotikus források alapján egyes emésztőszervi panaszok esetében segíthet (pl. székrekedés), de ilyen irányú humán klinikai vizsgálatok szintén hiányoznak. A haszontalan szervetlen lerakódások nyilván a méregtelenítés elméletéből következnek, de igazából nem lehet tudni, hogy itt mit értenek rajta és milyen folyamatok révén tudna ezen segíteni a kombucha tea.
„Az emésztési panaszok a legtöbb esetben a tea fogyasztásának megkezdése után 2-3 héten belül megszűnnek.”
Anekdotikus tapasztalatok túlzott általánosítása. Nincs leírva, hogy mely emésztési panaszokról is van szó.
„A Kombucha fogyasztása révén ismét kialakul a normális bélflóra, az emésztőrendszer működése regenerálódik.”
Humán klinikai kísérletekkel nem alátámasztott hatás. Az emberi bélflóra összetett rendszer, a kombucha és az emberi bélflóra fajkészlete csak részlegesen egyezik. Itt sem lett volna bonyolult megszervezni egy jó kutatást.
„A teában lévő tejsav a belek pH értékének egyik fontos szabályozója.”
A kombucha teában viszonylag kevés tejsav van, az alacsony pH-ért leginkább a szénsav és az az ecetsav a fő felelős. Mellesleg az alkalmanként elfogyasztott kb. 1 dl kombucha teának nincs érdemi hatása a belek pH értékére, sokkal inkább a kolonizáló baktériumok és gombák által helyben termelt tejsavnak. Az állítás egyértelműen téves.
„Mint ismeretes a tejsav két izomereje közül az L (+) tejsav az izomszövetekben található. Sói, a lactátok, melyek szerves kötésben biztosítják az élettanilag fontos ásványi anyagok felszívódását és beépülését a szervezet élettani folyamataiba.”
Török Szilveszter könyvéből szó szerint átvett szöveg. A tejsavnak valóban két térizomerje van: az L és a D - ha valakit részletesebben érdekel a jelenség, optikai izoméria címszó alatt találkozhat vele. Az élő szervezetek az L formációt használják, ebben semmi extra dolog nincs. A tejsav nem csak az izomszövetekben található, általában véve a szénhidrátok lebontása során minden sejtben keletkezhet tejsav, az izomszövetben intenzív munka során halmozódhat fel. A vénás vérben 4,5-20,0 mg/dl (0,5-2,2 mmol/l) koncentrációban fordulhat elő. Ennek a szervezeten belüli tejsavnak azonban semmi köze nincs az emésztőrendszeren belüli folyamatokhoz.
Az emésztőrendszerben első sorban a vastagbélben fordul elő, az ottani baktériumflóra szintetizálja, de itt már a tápanyagok érdemi felszívódására nem sok hatása van.
„Kombucha segítségével tisztán tartott emésztőrendszer képes a táplálkozási szokásainkból adódó mesterséges mérgeket, irritációkat kiszűrni.”
A kombuchától nem lesz „tisztább” az emésztőrendszerünk, s beleink egyébként sem az alapján szelektálják az anyagokat, hogy azok mesterséges vagy természetes eredetűek-e. A mondatnak ebben a formában nem sok értelme van.
„Az erjedt gombaitalban található hyaluronsav az izületek kenőanyagaként ismert, az immunválaszok szabályozásában is szerepet játszik,”
Nincs forrás, ami korrekt módon megerősíti a gombateában a hyaluronsav jelenlétét (eltekintve Török Szilveszter könyvétől, de ő sem írja, honnan szedte). Ha van is benne, az nagy valószínűséggel nem elegendő a fenti hatás kiváltásához.
„de a Kombucha tenyésztése során egyéb értékes organikus savak is termelődnek, amelyeknek közvetlen hatása van más szervekre, mint pl. a laurinsav, amely születendő immunsejtjeink védőburkát képezi a támadó vírusokkal szemben... A világhírű zsírsav szakértő, Dr. Mary G. Enig (Ph.D FACN), kimutatta, hogy a laurinsav testünkben egy monolaurin nevű monoglicerinné alakul át. A monolaurin bizonyítottan vírusölő, antibakteriális és gombaölő hatással rendelkezik.”
A kombucha teában vannak „organikus” (=szerves?) savak, itt megint az a kérdés, hogy milyen koncentrációban vannak jelen és azok a javasolt fogyasztási mennyiségben képesek-e bármilyen hatást gyakorolni a szervezetre. A laurinsav egy 12 szénatomos telített zsírsav. Az emberi szervezet a szükséges mennyiséget képes gond nélkül szintetizálni, de nagy mennyiségben előfordul a tejzsírban (vaj) és a kókuszzsírban. A közepes és rövid szénláncú zsírsavak rendelkeznek antimikrobális hatással, ha nem is túl erőssel. Nincs forrás, ami korrekt módon megerősíti a gombateában a laurinsav jelenlétét. Az immunsejtek „védőburka” kapcsán tett megállapítás értelmetlen.
„Segíthet megőrizni szervezetünk vitalitását, támogathatja az anyagcserét, a máj méregtelenítését,”
A vitalitás megőrzése elég homályos fogalom, lehet akár placebo hatás vagy a fekete tea koffeintartalma által kiváltott érzés. Az anyagcsere támogatás szintén jól hangzik, de megfoghatatlan kijelentés. A kombucha kapcsán a májsejteket védő hatást leírták kutatásokban, de csak egerek és patkányok esetében. Valószínűleg embernél is létezhet a hatás, de humán klinikai megerősítő kísérlet nem született.
„A kombuchakoncentrátum fogyasztása hamar kitisztítja a szervezetből az alkohol utólagos hatásait.”
Nem igazolt állítás. Az enyhén savanykás italok enyhítik a másnaposság tüneteit, de nem csodaszerek.
„A kombucha elsőként szellemünkre hat az élő italban hordozott információval, amely végül a testünkre is jótékony hatással van.”
A kombucha termékek mentális, pszichés hatásait klinikai vizsgálatokkal nem próbálták igazolni. Az „italban hordozott információ” népszerű az alternatív gyógyászat területén, de az egészségügyi tudományok területén egyértelműen a nem bizonyított kategóriába sorolandó, így erre, mint gyógyhatásra, nem lehet hivatkozni.
A kombuchát több termékben párosították ananász-kivonattal, papaya-kivonattal, búzafűlével, csipkebogyóval, inulinnal. Ezen esetekben az állításokhoz hozzáadódtak a hozzáadott anyaggal kapcsolatos tételek. A búzafűlével már egyszer részletesen foglalkoztam, a többi komponensre is egyszer sort kerítek.
Így már sokkal kellemesebb látvány a kombucha.
ÖSSZEFOGLALÓ
A kombuchával vannak személyes tapasztalataim is: évekig tartottam egyfajta kedvenc háziállatként (ha már szelídített medúza), elég sokat kísérleteztem is vele, hogy különböző teákkal mit lehet kihozni belőle. Nekem bejött az íze is. Különleges egészségügyi hatást nem tapasztaltam, de nem is vártam ilyet. De végül is egy főiskolai kollégiumban sem nem néznek el minden extrémitást, úgyhogy kénytelen voltam megszabadulni tőle.
A kombucha-kultusz alapvetően eltúlzott, konkrét vizsgálatokból rendkívül kevés van, a humán klinikai vizsgálatok pedig abszolút hiányoznak. Így a kombucha hatásait illetően csak a személyes tapasztalatok, illetve bizonyos elméleti tételek általánosításai állnak rendelkezésre. A személyes tapasztalatok azonban nem képezik alapját tudományos konszenzusnak, az általánosítások pedig túlzóak.
A humán bélflóra rendkívül sok baktérium és gombafajt tartalmaz, s bár a kombucha kultúra és a bélflóra fajai között vannak átfedések, alapvetően nem ugyanazok a fajok a meghatározók, így a probiotikus hatás nem magától értetődő. Ha ez olyan egyszerű lenne, mint ahogy azt a kombucha reklámok beállították, akkor a sört is nyugodtan tekinthetnénk probiotikumnak, és nagy hírű gyógyszer lenne. :)
Nem zárható ki, hogy a kombucha (nem pasztőrözött formában) valóban rendelkezik probiotikus és más kedvező élettani hatásokkal, csak hát ezeket igazolni kellene! Magának a forgalmazónak is érdeke lett volna, hogy néhány millió forintot áldozzon a dologra, ami semmiség a vizsgált kereskedelmi gyakorlat 4 éves intervalluma alatt elért árbevételhez képest.
A kombucha ugyanúgy rész lehet az egészséges étrendnek, mint más fermentált termékek fogyasztása. A 90-es évek divathulláma lecsengőben van és a kombucha idegen a mi étkezési kultúránkban. Ettől függetlenül aki szereti az ilyen egzotikumokat, nyugodtan fogyaszthatja, de hatalmas csodákat ne várjon.
Ha tetszett az írás, oszd meg és/vagy kattints a tetszik gombra! Ha van véleményed, írd meg hozzászólásként! További érdekességek, aktualitások pedig Facebook oldalunkon.
A honlapon található anyagok, információk egyike sem irányul betegség vagy betegségek diagnosztizálására, és nem helyettesítik az egészségügyi szakemberrel történő konzultációt.
FORRÁSOK
- Vj/006/2013. GVH. LINK
- HW Tietze: Kombucha, a csodálatos gomba. Víztérítő Könyvkiadó
- Török Szilveszter: A Kombucha-gombatea és a papaya gyógyászati alkalmazásának lehetőségei, 1999
- SungHee Kole A, Jones HD, Christensen R, Gladstein J: A case of Kombucha tea toxicity.J Intensive Care Med. 2009 May-Jun;24(3):205-7. LINK
- 37/2004. (IV. 26.) ESzCsM rendelet az étrend-kiegészítőkről. LINK
- 2008. évi XLVI. törvény az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről. LINK
- Kombucha.Wikipédia szócikk. LINK
- CB. Huang, Y Altimova, TM. Myers, JL. Ebersole: Short- and medium-chain fatty acids exhibit antimicrobial activity for oral microorganisms. Arch Oral Biol. Jul 2011; 56(7): 650–654. LINK
- Alexis Wagner, Chris Geerts, Neeti Sondi, Ping Wu: Effects of Flavoured Tea on the Products of Kombucha
Fermentation. LINK