A clean eating annyira nem újdonság, a gyökerei a 90-es évekig nyúlnak vissza, de itthon csak pár éve jelent meg. Igazából nem tudott betörni a fő táplálkozási irányzatok közé, de azért megtalálta a maga helyét a a táplálkozási irányzatok rendszerében.
Kedves Olvasóink!
Elindult az Alimento.hu oldal, ahol sok szeretettel várjuk minden eddig olvasónkat. Az új felületre az új tartalmak mellett a korábbi cikkek frissített, átdolgozott változatai is folyamatosan felkerülnek.
A blog.hu felületére feltöltött cikkek a továbbiakban teljes körűen elérhetőek maradnak.
A clean eating mozgalomról már az is sokat elmond, ha végignézzük a születése körül felbukkanó és irányzatot népszerűsítő személyeket: van közöttük üzletasszony, bestseller író, blogger, modell, filmes, újságíró, sebész és fitness-wellnes edző. Táplálkozási szakember annál kevesebb – eltekintve attól, hogy a fentiek néhány könyv elolvasása után úgy gondolták, hogy ők már táplálkozási szakértők.
Nagy gondot jelent, hogy a clean eating nincs egyértelműen meghatározva, szerzőnként, oldalanként változik, ki miről mit gondol és milyen ajánlásokat tesz. Nincsenek egyértelműen tisztázott elméleti alapok, így aztán a tudományosan megalapozott, akár ajánlásokban is megjelenő javaslatok keverednek a teljesen légből kapott vagy más alternatív irányzatokból átemelt tévinformációkkal, nagy szakmai baklövésekkel (pl. „A laktóz a leggyakoribb allergén”- írja a hazai clean eating oldal). A clean eating koncepciójában helyet kap a vegetariánus/vegán étrend, nyers étrendek, a méregtelenítés, a lúgosítás, a „természetesség”, a „feldolgozott, mesterséges anyagokkal teli” élelem mellőzése, plusz néhány gondolat az enzimtáplálkozásból és más irányzatokból. Olyan ez egy kicsit, mint sok más korábbi irányzatokból összeválogatott turmix.
A clean eating koncepciója egyébként nagyon emlékeztet a a német nyelvterületen a '60-as évektől felfutott "Vollwertkost" és "Vollwerternaehrung" szemléletre, bár az alapvetően ökológiai alapokra épülve határozta meg önmagát, de például az alacsony feldolgozottságú élelmiszerek koncepcióját már hangsúlyosan alkalmazta.
TERMÉSZETESSÉG
A clean eating fő gondolata a furcsán értelmezett természetesség, minden étel a lehető legközelebb álljon a természetes állapotához, ami emberi beavatkozás nélkül fogyasztható azt pedig ne alakítsuk tovább. Ez egy elég rugalmasan értelmezhető szabály, megint nehéz konkrétumokhoz kötni, kivéve talán az élelmiszer-adalékanyagokkal, édesítőszerekkel szembeni határozott állásfoglalást. Ezektől ugyanis #mindmeghalunk, minden ellenkező híresztelés a gonosz élelmiszerlobbi manipulációja.
Mondanom sem kell, hogy e téren számos téves információ kering, miszerint például az adalékanyagok mind „ laboratóriumokban kísérletezett vegyszerek”, melyek „függőséget alakítana ki” és „komoly veszélyt jelentenek a testi és lelki egészségre”. Ha külön nem, akkor együttesen, mert ezt a gonosz élelmiszeripar nem vizsgálja be - mert gondolom a clean eating mögött álló független kutatólaborok dollármilliókat invesztálnak abba, hogy a különböző adalékok összes interakcióját felkutassák...
Hasonló okokból a clean eating kapcsán találtam komoly szintű ellenállást az étrend-kiegészítőkkel szemben. A kiegészítőkben „rengeteg kémiai anyag van”, a tejproteinben meg génkezelt szója, minden tele van mesterséges, manipulált és potenciálisan veszélyes anyagokkal - mert a gyártóknak semmi sem szent és minden aljasság belefér. Már csak a gyíkemberek által beültetett nanorobotokat hiányoltam a listából.
Érdekességként felbukkant még a mikrohullámú sütő szapulása, hiszen az „molekulák szerkezetének deformációját” okozza. Rossz hír, hogy általában igaz ez a konyhatechnológiai eljárások jelentős részére - de ha nem így lenne, akkor az életben nem sülne meg a hús és nem állna össze a piskótatekercs.
A clean eating esetében nagy hangsúlyt kap a modern életvitel következményeivel való módszeres ijesztgetés és a szerető anyatermészet ölelő karjaiba való visszatérés ősi, romantikus ideája megpakolva pár aktuálisan befutott, jól hangzó hívószóval ("gluténmentes", "lúgosít", "természetes", "adalékanyag-mentes").
Mert ha ha ezt mondják, biztos úgy is van... bezzeg az élelmiszermaffia csak írja azt a sok hülyeséget az élelmiszer-címkékre.
A MÉRSÉKELTEKTŐL AZ ŐRÜLTEKIG
A clean eating fő csapásvonala mérsékeltnek mondható, próbál kiegyensúlyozott étrendet megvalósítani a maga rendszerében, a jópár felesleges korlátozás ellenére ez komoly egészségügyi kockázatot nem jelent – legalábbis nem nagyobbat, mint amit a klasszikus „bio” mozgalmak esetében látunk. A clean eatingben megjelennek egyébként ajánlásokkal azonos elvek is, ilyen a napi 5 étkezés, az összetett szénhidrátok alkalmazása, a cukorbevitel mérséklése, megfelelő folyadékbevitel és ehhez hasonlók - néha tényleg olyan érzésem volt, mintha a klasszikus ajánlási rendszerek egy árnyaltabb leírásával lenne dolgom (vagy mondjuk a német nyelvterületen befutott, mérsékelt "Vollwerternaehrung" szemlélettel). A probléma általában a „csúszós lejtővel” van, mert ezekre az ajánlásokra szépen ráépülnek az egyre radikálisabb javaslatok, amiktől az elvárások szerint még fittebbek és egészségesebbek szeretnének lenni. És mivel nincs egyértelmű étrendi sztenderd, ami ezt ésszerű keretek között tartaná, a mozgalom szépen telítődött mindenféle táplálkozási-életviteli extrémitással, ez viszont már elég kockázatos. Ebből csak néhány példa:
Teljes nyers étrend - A zöldség és gyümölcsfogyasztás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, ahogy azt is, hogy ennek egy részét napi szinten nyersen kellene elfogyasztanunk (megfelelő tisztítás után) vagy legalábbis alacsony feldolgozottsági fokon. Mivel a clean eating szemlélete sok tekintetben rokonságot mutat a növényi étrendekkel, ezen a vonalon túlzásba esve könnyen el lehet csúszni akár a nyers-vegán étrendig, a fruitizmusig (nyers gyümölcsétrend) - ez már viszont komoly kockázatokat rejt magában, főleg ha még a „kémiai anyagokat” tartalmazó étrend-kiegészítőket is kerüli az illető.
A nyers étrendnek külön kritikát lehetne szentelni: önmagában az anyagok feldolgozásában, a sütésben, főzésben semmilyen természetellenes dolog nincs, olyan tápanyagok is hasznosulnak, amik nyersen nem hozzáférhetőek. Az ember olyan alaposan nem tud rágni, hogy az összes növényi rostot feldolgozza és minden hozzáférhető legyen és a kérődzőkre jellemző mikroorganizmusok sem segítik a munkánkat. A hőkezelés csökkenti azon anyagok mennyiségét, melyek gátolják az ásványi anyagok felszívódását (pl. fitinsav). A tartósításnak is megvan a maga szerepe, részben a káros mikroorganizmusok elszaporodását gátolják, részben pedig az élelmiszer bomlásos tápanyagvesztését akadályozzák - a mérsékelt égövön ezek nélkül a tavasz elején igencsak szűk lenne a táplálék-kínálat és megjelennének a hosszú ideje nem látott típusos hiánybetegségek.
Új jelenség még a „nyers víz”, ami a kezeletlen, szűretlen forrásvizet jelenti irtó drágán eladva. A fogyasztó „extrém módon egészségtudatos” személyek figyelmen kívül hagyják, hogy a vízben állati ürülék, különböző kórokozók, talajból kioldódó vagy a levegőből alászálló szerves és szervetlen anyagok lehetnek, melyek nem tesznek feltétlen jót az emberi szervezetnek. A vízhálózatból itthon elérhető vizek többsége egészen kiváló minőségű, több településen ásványvizeket megszégyenítő ásványi anyag-tartalmú és minőségű az elérhető csapvíz, a korszerű víztisztító és sterilizáló technikák pedig hatékonyan akadályozzák a fertőzések kialakulását. Azért vannak ma is olyan országok, ahol forralás után is kell némi bátorság az ivóvíz-fogyasztáshoz...
Mindenmentesség – részben a szintetikus anyagoktól való félelem, részben a mindenre érzékenység kapcsán a clean eating követők között is nagy arányban vannak olyanok, akik kiiktatják a tejtermékeket, a glutén tartalmú gabonaféléket az étrendből. Alapvetően a dietetikai ajánlások nem javasolják olyan élelmiszerek elhagyását, aminél nem igazolt az egészségügyi problémákkal való összefüggés. Az ilyen megelőző csapások sokszor értelmetlenek és akadályozzák a valós problémák felderítését is, szakszerűtlen kivitelezésben még akár károsak is lehetnek.
Lúgosítás – a clean eating sok gondolatot átvesz a lúgosító étrendek köréből, ennek az angol-amerikai alternatív kultúrkörökben kitéphetetlen gyökerei vannak, ami mindenhol felbukkan.
ORTOREXIA
Önállóan is létező, egyre terjedő jelenség a túlzásba vitt egészségesség - ez nem csak a clean eating körében bukkan fel, de talán ezen a területen került a legjobban a szakértők figyelmébe. Az ortorexia azt az állapotot jelenti, mikor valaki képtelen arra, hogy az életmódjára alkalmazott szigorú szabályokat feloldja és azoktól (akárcsak ideiglenesen is) elszakadjon. Élete és mindennapjai az étkezés, a sport és más, egészséghez kapcsolódó szokásokhoz, rituálékhoz kapcsolódik, azok köré épül. A fő probléma ezzel nem csak a kényszeres viselkedés, hanem az, hogy a kialakított szabály- és szokásrendszer nem feltétlen az egészséges életmód elveire épül, illetve a túlzások miatt az életmód összességében mégiscsak növeli az egészségügyi kockázatokat. Más étkezési zavarokhoz hasonlóan a realitás kontroll sérül, ami azt jelenti, hogy az illető gyakorlatilag meggyőzhetetlen életvitelének abszurditásáról.
A clean eating kapcsán kell szót ejteni a digitális nárcizmusról: a keresgélés közben jelentős számú lifestyle bloggerrel futottam össze. A társadalmunk szürke tömegeit alkotó emberek alapvetően táplálkoznak, sportolnak, dolgoznak és élik mindennapjaikat, nem úgy a lifestyle blogger, akinek alapvető élettevékenysége, hogy a mindennapi étkezését, és sporttevékenységét a közösségi minden létező csatornáján élje és gyakran megélhetését is a követők körében kiváltott média-figyelem biztosítja (reklámbevétel, termékeladások útján). A média-orientált modern világban ezzel csak annyi gond van, hogy alapvetően a hírérték az extrémitásokhoz kapcsolódik, a követők tábora pedig nem korrekt információkat hanem önmegerősítést és saját világnézetük alátámasztását várják – és ezt meg is kapják. Hasonló módon a minden lépését megosztó blogger is önmaga megerősítését kapja vissza a kedvelése, megosztások formájában. Szomorú látni, hogy ez a jelenség szinte akadály nélkül özönlik fel a világhálóra, a női magazinoknak megfelelő portáloktól akár az országos nyilvánosságot kínáló oldalakig.
Nagy gond ezzel, hogy a kidolgozott, tökéletes képet sugalló kép mögött a valóság sokszor egészen más - a vegán étrenddel és imával a rákot sikertelenül kezelő blogger önmagában is tragédia, de az talán még nagyobb, hogy a nem elhanyagolható méretű követőtáborban ki tudja, hány hasonló eset fordulhat(ott) elő. A lifestyle bloggerek döntő többsége úgy ír a táplálkozásról, sportról és életmódról, hogy néhány könyvön és online kurzuson túl kizárólag a saját tapasztalatira épít, vagy némi brittudósok jellegű kutatásra alapozva nyilatkozik a kérdésben.
A Hemsley tesók, akik nagy sikert futottak be a clean eating piacon - egyikük sem rendelkezik táplálkozás területén elismert végzettséggel, képesítéssel.
TANULSÁG
A clean eating egy nagyon jól hangzó de igazából teljesen definiálatlan, talán még rendszernek sem nevezhető táplálkozási irányzat. Sokat merít a meglévő ajánlási rendszerekből, ezekre építi rá az innen-onnan gyűjtött saját ajánlásokat, de ebben nagyon kevés egységes gondolat van. Ami állandó, az a természetesség mindenek felett álló hangoztatása a modern élelmiszer-technológia eszközeinek, módszereinek elutasítása - mert amibe az ember belenyúl, a megindul a szenvedéssel, gyötrelemmel teli kárhozat felé.
A clean eating összekapcsolódik az egészségtudatosság elfajulásaként megjelent ortorexia jelenségével és a nagyon hangsúlyos közösségi média-használattal. Ezek más irányzatoknál is előfordulnak, de valahogy itt jobban kicsúcsosodott a jelenség. Mivel a határok nem tiszták, szép számmal jelennek meg az extrém életviteli modellek az önjelölt életmód-tanácsadók.
Apropó, tanácsadók. Én azt gondolom, hogy ami most kezd kialakulni (itthon is) az a tragédia határát súrolja. most már rendszeresen megkapom a magamét mindenféle gyorstalpalón felokosodott akárkitől, hogy ő márpedig táplálkozási szakértő. Én meg megnéztem az összes Star Treket és űrhajós vagyok... A szakmának nincs sok hatalma a blogok, vlogok és online világ felett, az ott jutó jelenségere sincs érdemi ellenszere de azon kívül is szinte lehetetlennek tűnik, hogy megfékezze ezt a trendet.
Az én mosolyom nem ilyen őszinte, amikor olyanokat olvasok, hogy "életmód és táplálkozási tanácsadó tanfolyam 49.000 Ft helyett most 24.000 Ft!". És ezeket az embereket utána beleengedik a világba...
Ha tetszett az írás, oszd meg és/vagy kattints a tetszik gombra! A "Követés" alkalmazással értesülhetsz a legfrissebb írásokról! Ha van véleményed, írd meg hozzászólásként! További érdekességek, aktualitások pedig Facebook oldalunkon találhatók: https://www.facebook.com/Alimento.blog
A honlapon található anyagok, információk egyike sem irányul betegség, vagy betegségek diagnosztizálására, és nem helyettesítik az egészségügyi szakemberrel történő konzultációt.
Források:
- Tari Annamária: Az ortorexia nervosa - az új étkezési zavar.LINK
- Vollwerternaherung. Wikipédia szócikk. LINK
- Should you be “Eating Clean”?. Science based medicine. 2013. LINK
- A Clean Eating filozófiája. CleanEating.hu. LINK
- Édesítőszerek. CleanEating.hu. LINK
- Clean Eating Magazine. LINK
- Clean Eating: The Dirty Truth: 7 myths buste. BBC LINK