Szokásos évzáró cikk következik, a 2018-as év eseményit, eredményeit összefoglalva. Hát, ez az év sem volt éppen eseménytelen...
Kedves Olvasóink!
Elindult az Alimento.hu oldal, ahol sok szeretettel várjuk minden eddig olvasónkat. Az új felületre az új tartalmak mellett a korábbi cikkek frissített, átdolgozott változatai is folyamatosan felkerülnek.
A blog.hu felületére feltöltött cikkek a továbbiakban teljes körűen elérhetőek maradnak.
NÉHÁNY MÉRFÖLDKŐ
Először is: idén a blog betöltötte az 5 életévét – ki gondolta volna anno, hogy ez a nap is eljön. Az 5. születésnaphoz kapcsolódóan voltak fejlesztési ötleteim, de azok idő hiányában nem valósultak meg, igyekszem azokat a jövő évben megcsinálni. Idén határozottan éreztem már, hogy a blog kezdi kinőni a szabadidős tevékenység kategóriát, lenne igény a több, kidolgozottabb tartalmakra, az új megjelenésekre (vlog, podcast, személyes formák, cikkek, szakértői aktivitás, stb.), lépést kellene tartani a témában egyre bővülő mezőnnyel, de pont az idei évem volt olyan, hogy ezekre annyi időt szánni, mint szerettem volna. De talán majd jövőre...
2017 nyarán még az egymilliós álomhatárnak örvendeztünk, idén már a 1,5 millió lapletöltés is elérkezett október végére, ehhez alig 15 hónapra volt szükség. A Google oldalstatisztikái szerint határozottan jobb évet zártunk, mint a korábbi esztendőkben, csaknem 400 ezer oldalmegtekintésnél járunk december vége felé. A blog.hu felületén a követők száma elérte a 459-et, a Facebook oldalunkon már 3.400 kedvelés felett járunk – tudom, hogy az álhírportáloknak nagyobb rajongótábora van, de hát ez van.
IDEI TÉMÁK
Néhány mindent is gyógyító csodanövény (datolya, banán, alga) mellett szó esett az ország egészségügyi helyzetéről (erről két írás is született). Szintén két cikkben elemezgettem néhány neten árult csodaterméket. Étrendi vonalon a clean eating, a GAPS került terítékre. Idei sorozat jellegű kezdeményezésből kettő is akadt, részben a vitaminok, részben az ajánlások kapcsán, reményeim szerint e kettő 2019-ben össze fog érni valahol. Folyamatosan visszatérő téma volt a növényi alapú étrendek világa, ennek egy-két vonatkozásáról is volt egy-egy eszmefuttatás, a Napi Táptudás bloggal együttműködve két podcast is született – meglehetősen pozitív élmény volt értelmesen megvitatni a témát.
EGYÉB MEGJELENÉSEK
A „háttérben” is sűrű alkotások jellemezték az életet. A blogon megjelent 24 tematikus cikk mellett az Élelmezés című szaklapban 2018-ban 9 írás jelent meg, ezek részben a blog korábbi írásaihoz (méregtelenítés, lúgosítás) kapcsolódtak, de voltak benne egészen új témák is (superfood, alternatív étrendek a közétkeztetésben), emellett a Képmás és a Lila füge magazinok egy-egy számában is közreműködtem. Remélem, nem hagytam ki semmit. Folytatódott a TÉT Platformmal is az együttműködés, volt alkalmam egy nagyon jó kis rendezvényen részt venni és készül a fiatalok táplálkozással kapcsolatos második Fehér könyv is – spoiler alert: már egészen fiatalon és komoly mértékben kialakulnak a táplálkozással kapcsolatos tévhitek.
Ezzel párhuzamosan egy egész iskola gyermekeinek kérdőíves felmérésének feldolgozása is folyamatban van, sajnos itt sem tudok sok jó hírt mondani, már most borítékolható, hogy a felnövekvő generációban a táplálkozási eredetű betegségek tarolni fognak.
Idén némi rádiós akcióra is sor került, a Klub Rádió Utópia című műsorában és a Kossuth Rádióban is felbukkantam - ez utóbbiban személyesen Szendi Gábor volt a vitapartner, már amennyire egy rádiós műsorszámban lehet vitáról beszélni.
Idén is sokszor jelentek meg a posztok az index felületén.
TOPLISTÁK
Az idei év legolvasottabb cikkeinek listája az alábbiak szerint alakult.A legolvasottabb cikk csaknem 30 ezer megtekintésnél jár, de az idei év egészen jó volt, mert
- Nagyszüleink ételallergiája
- Vitaminok 2
- Banán
- Fogyás teve stílusban
- Gyógyító Kód
- Kalcium, tej, csontritkulás
- Clean eatingtől az ortorexiáig
- A datolya mindent (is) gyógyít
- A Csodaképlet
- Ajánlások - Fehérjék
És az örökranglista TOP 10-be egy 2018-as cikk tudott betörni. Néhány korábbi cikk évközbe erősen rákapcsolt, az inzulin-rezisztenciáról vagy a fürjtojásról szóló cikkek majdnem 11 ezer olvasót vonzottak idén, de az édesburgonyás vagy az indiai csalánból készült fogyasztószeres írásoknak is volt egy fellángolása, ami pár nap alatt 6-7 ezer megtekintést eredményezett. Bevallom jó érzés, hogy a pár éve íródott cikkeknek is van hírértéke. Nos, így néz ki az aktuális TOP 10:
- Hihetetlen fogyás indiai csalánnal (2015)
- A halálos húsleves legendája (2013)
- Szénhidrátoktól az édesítőszerekig I. (2017)
- Xilit, a nem természetes édesítő (2014)
- A csodálatos fürjtojás (2014)
- A füvesember tanácsot ad (2016)
- Inzulin-rezisztencia I. (2017)
- Paleolit kutatás újratöltve (2016)
- Nagyszüleink ételallergiája (2018)
- Ezüst-kolloid (2014)
2019
Nem szeretnék ígérgetni - vannak témák, amiken nagyon szeretnék dolgozni, napi szinten kapok jobbnál jobb ötleteket is, tényleg mindenhol lehet találni olyan őrültséget, amiről érdemes írni. Több olyan anyag van készülőben, amire már tényleg csak az utolsó simítások hiányoznak, de majd akkor dicsekszem velük, ha tényleg sikerült őket befejezni.
Köszönöm minden olvasónak az ezévi figyelmét, hozzászólásait, a megosztásokat és a figyelemfelhívásokat a blog munkájával kapcsolatban. Javasolni - kérni tudom, hogy lehetőség szerint az oldal írásait ajánljátok ismerőseiteknek és mindazoknak, akik mindenféle őrültséget kipróbálnak abban a hiszemben, hogy azok jót tesznek nekik. Külön köszönet Felek Mihály kollégának az évben nyújtott segítségéért.
Folytatás jövőre...

Ha tetszett az írás, oszd meg és/vagy kattints a tetszik gombra! A "Követés" alkalmazással értesülhetsz a legfrissebb írásokról! Ha van véleményed, írd meg hozzászólásként! További érdekességek, aktualitások pedig Facebook oldalunkon találhatók: https://www.facebook.com/Alimento.blog
A honlapon található anyagok, információk egyike sem irányul betegség, vagy betegségek diagnosztizálására, és nem helyettesítik az egészségügyi szakemberrel történő konzultációt.